Skip to main content
Przygnębiony mężczyzna z butelką piwa w ręku na czarnym tle
14 marca 2024

Hipoteza, że ludzie sięgają po różnorodne substancje psychoaktywne w celu samoleczenia różnego typu trudności nie jest nowa. Lekarze Edward J. Khantzian oraz Mark J. Albanese są przekonani, że właśnie samoleczenie leży u podłoża tak złożonego zjawiska, jakim jest uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

Lekarze Edward J. Khantzian oraz Mark J. Albanese, autorzy książki „Understanding Addiction as Self Medication: Finding Hope Behind the Pain” („Rozumiejąc uzależnienie jako samoleczenie: odnalezienie nadziei w bólu”) są uważani za czołowych badaczy w dziedzinie uzależnień. Napisali tę książkę bezpośrednio na podstawie swoich doświadczeń z pacjentami, a także korzystając z ogromnego zaangażowania w rozległe badania nad zjawiskiem uzależnień.

Zdaniem autorów podejmowanie przez ludzi zachowań prowadzących do uzależnienia wymaga szczegółowego wyjaśnienia. Khantzian i Albanese zauważają, że zbyt często (i błędnie!) uzależnienie postrzega się jako zwykłą słabość moralną lub chorobę mózgu. Całkowicie ignoruje się przy tym głęboki ból osobisty, który może przenikać emocjonalne życie osób z uzależnieniem. Samoleczenie może tymczasowo złagodzić lęk lub ból, ale ostatecznie powoduje spustoszenie w życiu i zdrowiu, zarówno osób uzależnionych, jak i ich bliskich.

W swojej książce autorzy zawarli mnóstwo przekonujących studiów przypadków, które pozwalają lepiej zrozumieć doświadczenia osób uzależnionych i ich bliskich. Można tam również znaleźć wiele praktycznych porad, z których mogą skorzystać lekarze i terapeuci. 

Uzależnienie jako samoleczenie

Wyniki badań i dostępne metaanalizy wskazują na to, że autorzy mogą mieć w swoich rozważaniach rację. Alkohol, narkotyki czy leki stanowią często wybieraną, choć niestety nieskuteczną i destrukcyjną formę samoleczenia. Sięgają po nią osoby nie dysponujące w swoim przekonaniu innymi metodami poradzenia sobie z doświadczanym cierpieniem czy ograniczeniami. Przykładem są osoby z zaburzeniami lękowymi albo z depresją, które sięgają po używki, traktując je jako substytut farmakoterapii. Nie wybierają one substancji, po które sięgają, przypadkowo. Bardzo staranie dobierają ją pod względem właściwości farmakokinetycznych i spodziewanych efektów działania. Z punktu widzenia tej koncepcji, uzależnienie ma swoje korzenie w bólu psychicznym, który może być łagodzony poprzez przyjmowanie substancji psychoaktywnych. W konsekwencji prowadzi to do tego, że uzależnienie staje się środkiem naprawy, kontroli, adaptacji lub leczenia. To sposób spojrzenia na uzależnienie, który pozwala lepiej zrozumieć motywacje pacjentów. Sięgają oni po używki nie z ciekawości, ale pragnąc doznać ulgi w doświadczanych trudnościach.

Autorzy podkreślają zarówno znaczenie innych czynników przyczyniających się do uzależnienia. Wymieniają wpływy genetyczne, społeczne i rodzinne, jak i potrzebę wykorzystania szerokiego zakresu podejść terapeutycznych. Ich zdaniem uczciwe i rzetelne spojrzenie na leżące u podstaw uzależnienia problemy emocjonalne lub psychiczne może rzucić wyraźniejsze światło nie tylko na przyczyny występowania uzależnienia, ale także na możliwości jego leczenia.

Źródło:
(Mis)understanding alcohol use disorder: Making the case for a public health first approach, 2023

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Grupa młodych ludzi w podskoku na tle nieba

Bezpłatne wsparcie dla młodych dorosłych eksperymentujących z substancjami i ich bliskich. Ostatnie wolne miejsca!

Nieśmiała dziewczyna chowa się za żółtą książką w szkole

Trening kompetencji psychospołecznych dla dzieci nieśmiałych już w marcu!

Grupa dzieci ze smartfonami na tle jasnej ściany

„Loguj się z głową”. Program dla szkół Fundacji Dzieci Rodzice Szkoła

Chłopiec i dziewczynka siedzą przed komputerem w szkole

Fundacja DRS zaprasza szkoły do programu „Wspólne kroki w Cyberświecie”

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.