Skip to main content

„Dzieci Alkoholików”. O stygmatyzacji najmłodszych członków rodziny osoby z uzależnieniem

7 września 2023

Dziecko płaczące na łózkuRodzice z zaburzeniami używania alkoholu często są stygmatyzowani przez otoczenie, a finalnie -bardziej narażeni na dyskryminację i nierówności zdrowotne. Z powodu uzależnienia rodziców nierzadko napiętnowane są także dzieci. Mogą czuć się niewidzialne, zawstydzone, odizolowane i zapomniane. Działania na rzecz języka skoncentrowanego na osobie w odniesieniu do problemów związanych z alkoholem i innymi substancjami doprowadziły do zmiany terminologii. Jednakże, pomimo długiej historii stygmatyzujących, obraźliwych, etykiet, dzieci oraz młodzież zostały pominięte w inicjatywach językowych. Kluczowym zatem jest wprowadzenie różnego rodzaju działań w celu dokonania znaczących zmian w tym obszarze, a tym samym poprawy jakości życia oraz zmniejszenia stygmatyzacji dzieci rodziców zmagających się z uzależnieniem od alkoholu.

Dzieci rodziców z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji zostały wykluczone z rozważań o stygmatyzującym języku. Historycznie były określane jako „dzieci alkoholików”, „dorosłe dzieci alkoholików” lub „dzieci rodziców nadużywających substancji”. Wszystko to utrwala piętno zarówno rodzica, jak i dziecka. Stygmatyzacja dzieci rodziców z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji, w szczególności alkoholu, ma głębokie korzenie, sięgające do modelu choroby rodzinnej. Uzależnienie zostało określone jako „choroba rodzinna”, w której wszyscy członkowie rodziny zmagają się z własną chorobą, wchodzącą w interakcje z chorobami innych członków. W związku z tym powstało wiele problematycznych terminów, takich jak rodziny alkoholików, dziecko alkoholika czy Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA).

Dzieci rodziców zmagających się z uzależnieniem jednocześnie często doświadczają samodyskryminacji i stygmatyzacji, a także uprzedzeń ze strony rówieśników, nauczycieli, źródeł medialnych i innych dorosłych. Ponadto często mają napięte relacje rodzicielskie, doświadczają ambiwalencji wobec rodziców, czując się kochane, a zarazem zaniedbywane. Niestety często brak im profesjonalnego wsparcia, choć pomogłoby ono z pewnością zrozumieć im emocje, sytuację w jakiej się znalazły oraz poznać czynniki stresujące. Dlatego też względy językowe dla dzieci rodziców zmagających się z uzależnieniem mogłyby poprawić wyniki behawioralne i zdrowotne.

Czym więc jest język skoncentrowany na osobie?

Przestarzałe zwroty językowe do opisywania osób z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji, w tym od alkoholu, przyczyniają się do większej stygmatyzacji, powstawania barier w opiece zdrowotnej i gorszych wyników leczenia u osób dotkniętych tym zaburzeniem. W ostatnich latach przeprowadzono szereg kampanii, których celem było wykorzystanie języka skoncentrowanego na osobie. Inicjatywy te powodują przekonanie, że tożsamość powinna koncertować się wokół danej jednostki, a nie na uzależnieniu występującemu w rodzinie. Język skoncentrowany na osobie poprawia wyniki leczenia i zmniejsza stygmatyzację.

Za bardzo trafne należy uznać założenie, że użycie języka skoncentrowanego na osobie prawdopodobnie zmniejszyłoby stygmatyzację i poprawiło wyniki u dzieci rodziców z zaburzeniami używania alkoholu i innych substancji. Zaleca się, by czasopisma naukowe, pracownicy służby zdrowia, wykładowcy, pracownicy szkolnictwa, badacze czy media monitorowały i egzekwowały profesjonalne standardy języka skoncentrowanego na osobie, zaangażowały się we wdrożenie szkoleń oraz zachęcały do używania języka skoncentrowanego na osobie. Należy bezwzględnie zadbać o to, by przestrzegać spójnej, niestygmatyzującej terminologii, odnosząc się do dzieci rodziców z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu i innych substancji, w celu osiągnięcia poprawy i zwiększonego komfortu ich funkcjonowania.

W „Słowniku uzależnień” (2021) autorzy postulują, by historyczny zwrot „dziecko alkoholika” zastępować sformułowaniem „członek rodziny osoby z uzależnieniem”.

Źródła:

Bujalski, J. Klingemann, Słownik uzależnień, Warszawa, IPiN 2021

Language considerations for children of parents with substance use disorders, 2023

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Grupa ludzi trzymających się za ręce

Bliskie „mijania” i „spotkania” – zajęcia grupowe dla młodych dorosłych

Młodzież podczas warsztatów

Nabór do programu „Parasol” – nieodpłatne warsztaty dla młodzieży i rodziców

Nastolatek w szarej bluzie z kapturem patrzy w obiektyw

Grupa socjoterapeutyczna dla młodzieży – 2023/2024

Rodzina na tle zachodzącego słońca

Warsztaty o budowaniu zdrowych relacji rodzinnych

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.