
Alkohol wchodzi w reakcje z lekami, dlatego spożywanie alkoholu w trakcie antybiotykoterapii może powodować skutki uboczne, takie jak rozstrój żołądka, zawroty głowy, senność czy przyspieszone tętno. Dodatkowo łączenie antybiotyków i alkoholu może nie tylko powodować działania niepożądane ale nasilać te, które podczas samego przyjmowania antybiotyków mogą wystąpić.
Chociaż spożywanie niewielkich ilości alkoholu może nie zmniejszać skuteczności większości antybiotyków, może jednak zmniejszyć energię i opóźnić powrót do zdrowia po chorobie. Dlatego dobrze jest unikać alkoholu, dopóki antybiotykoterapia nie zostanie zakończona i nie poczujesz się lepiej.
Przyjmowanie antybiotyków z alkoholem
Picie dowolnej ilości alkoholu podczas walki z infekcją może prowadzić do odwodnienia, zakłócać normalny sen i utrudniać naturalną zdolność organizmu do walki z drobnoustrojami. Ponadto niektóre antybiotyki wchodzą w specyficzne – i czasami bardzo niebezpieczne – interakcje z alkoholem.
Warto również zauważyć, że niektóre leki mogą w składzie same zawierać alkohol – tak zdarza się choćby w przypadku syropów na kaszel. Aby określić, czy produkt zawiera alkohol, należy sprawdzić listę nieaktywnych składników. Dlatego każdorazowo należy konsultować przyjmowanie określonego preparatu z lekarzem lub specjalistą, aby ustalić czy nie wchodzi w interakcje z innymi lekami.
Antybiotyk a alkohol – skutki uboczne
Antybiotykiem, który najczęściej wchodzi w interakcje z alkoholem, jest środek przeciwbakteryjny metronidazol. Jest stosowany w różnych infekcjach, w tym w infekcjach żołądka lub jelit, skóry, stawów i płuc. Przyjmowanie metronidazolu z alkoholem może spowodować reakcję zwaną „reakcją podobną do disulfiramu”. Jej objawy to między innymi:
- nudności i wymioty
- zaczerwienienie skóry
- skurcze żołądka, wymioty
- ból głowy
- szybkie tętno
- ból w klatce piersiowej
- trudności w oddychaniu
Nie należy spożywać alkoholu nie tylko podczas stosowania leków, ale także przez co najmniej 72 godziny po zaprzestaniu ich przyjmowania.
Alkohol jest również uważany za środek działający depresyjnie. Mertonidazol i antybiotyki działające podobnie jak on mogą prowadzić do objawów niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN), takich jak:
- senność
- zawroty głowy
- dezorientacja i rozkojarzenie
Mogą również wystąpić dodatkowe objawy tzw. efekty addytywne ze strony ośrodkowego układu nerwowego, np. problemy podczas prowadzenia pojazdów u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów, którzy mogą przyjmować leki antydepresyjne, opioidowe leki przeciwbólowe, zwiotczające mięśnie, przeciwdepresyjne, przeciwlękowe lub napadowe.
W czasie przyjmowania antybiotyków mogą wystąpić problemy żołądkowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka i ból brzucha. Spożywanie alkoholu może je nasilać.
Antybiotyk a alkohol – skuteczność leczenia
Zwykle alkohol nie wpływa na skuteczność antybiotyku w walce z infekcją, ale połączenie może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Jednak w pewnych okolicznościach poziom leku we krwi może ulec zmianie, co może zmienić skuteczność antybiotykoterapii.
Alkohol jest metabolizowany (rozkładany) w wątrobie w znacznym stopniu przez enzymy. Niektóre leki również są metabolizowane przez te same lub podobne enzymy. W zależności od tego, jak często i ile spożywa się alkoholu, zmiany w tych enzymach mogą zmienić rozkład leków w organizmie.
Spożycie dużej ilości alkoholu w krótkim czasie sprawia, że niektóre enzymy są „hamowane”, a to z kolei oznacza, że lek nie może być rozłożony tak skutecznie, jak zwykle. Poziom antybiotyku w organizmie może wzrosnąć, ponieważ nie jest on w pełni metabolizowany i wydalany, co zaś może prowadzić do większej toksyczności leku i skutków ubocznych.
Z kolei gdy alkohol jest nadużywany w sposób przewlekły, może dojść do „indukowania” poziomów enzymów, co oznacza, że lek rozkłada się w bardziej efektywnym tempie, a jego poziom w organizmie może się zmniejszyć. Kiedy poziom antybiotyków we krwi spada, infekcja może nie zostać wyleczona, a także może wystąpić oporność na antybiotyki.
Źródła:
https://www.drugs.com/article/antibiotics-and-alcohol.html
Fot. Olga DeLawrence, Unsplash.com
Dodaj komentarz