Skip to main content
Butelki i kieliszki alkoholu na pomarańczowym tle
24 października 2024

Dowodów naukowych, które obrazują jak szeroki i negatywny wpływ ma picie alkoholu na organizm człowieka nie brakuje. I nadal powstają nowe. Kolejne badania potwierdzają, że alkohol może powodować zaburzenia pracy serca, takie jak arytmia. Co więcej, może zaostrzać przebieg chorób zakaźnych, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C).

Arytmia serca a alkohol

Arytmia to zaburzenie rytmu serca, polegające na nieregularnym bądź zbyt szybkim lub wolnym biciu serca. W prawidłowych warunkach serce bije w stałym rytmie, co zapewnia optymalne krążenie krwi. Arytmia może objawiać się uczuciem kołatania serca, dusznością, zawrotami głowy, a nawet utratą przytomności. 

Badania naukowców z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium rzucają nowe światło na ryzyko zachorowania na arytmię.  Jak się okazuje, alkohol może być jednym z czynników wywołujących arytmię. Eksperyment przeprowadzono na grupie 200 uczestników imprez nocnych za pomocą przenośnych urządzeń do EKG. Monitorowano ich akcję serca przez 48 godzin.

Stwierdzono, że u ponad 5 proc. uczestników wystąpiły klinicznie istotne zaburzenia rytmu serca, szczególnie w fazie regeneracji po spożyciu alkoholu. Z kolei w fazie picia odnotowano przyspieszenie pulsu, przekraczające 100 uderzeń na minutę. Wyniki te wskazują, że nadmiar alkoholu może znacznąco wpływać na autonomiczne procesy regulacyjne serca.

Eksperci podkreślają, że wpływ alkoholu na rozwój arytmii wymaga dalszych badań. Jednak już teraz wiadomo, że nadmiar alkoholu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne w obszarze chorób kardiologicznych.

Alkohol a zdrowie wątroby i WZW C

Picie alkoholu ma silny wpływ na funkcjonowanie wątroby. Regularne spożycie może prowadzić do uszkodzeń tego narządu i przyczynić się do rozwoju wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C). Dr n. med. Jan Miczek, specjalista chorób zakaźnych ze Szpitala Miejskiego w Gliwicach, ostrzega, że osoby zakażone wirusem WZW C powinny unikać alkoholu. Przyspiesza on uszkodzenie wątroby i dwukrotnie zwiększa ryzyko oraz tempo rozwoju marskości tego narządu.

Alkohol nasila procesy zapalne w wątrobie, co dodatkowo pogarsza stan zdrowia pacjentów i zmniejsza skuteczność leczenia. Marskość wątroby rozwija się podstępnie i często nie daje objawów na wczesnym etapie. Jak wyjaśnia dr Miczek, pierwsze symptomy to zmęczenie, brak apetytu, wychudzenie. W bardziej zaawansowanym stadium zaburzenia krzepnięcia, krwawienia z nosa czy wodobrzusze. 

Co więcej, zakażenie wirusem HCV najczęściej przebiega bezobjawowo przez wiele lat. Wczesne wykrycie infekcji pozwala na skuteczne leczenie i zapobiega poważnym powikłaniom, takim jak rak wątroby. Picie alkoholu przez osoby zakażone HCV znacząco pogarsza rokowania. Alkohol przyspiesza degradację wątroby oraz zmniejsza skuteczność terapii antywirusowej, która pozwala na wyleczenie w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Dr Miczek podkreśla, że brak szczepionki przeciwko HCV wymaga szczególnej czujności w zapobieganiu zakażeniom. Wirus przenosi się głównie przez kontakt z zakażoną krwią. Np. w wyniku używania niesterylnych igieł, transfuzji krwi czy zabiegów medycznych wykonywanych nieodpowiednio zdezynfekowanym sprzętem.

Arytmia, WZW C i alkohol : jak się chronić

W przypadku WZW C kluczowe jest wczesne wykrycie zakażenia i przestrzeganie zaleceń lekarza. Regularne badania w kierunku HCV mogą zapobiec powikłaniom, takim jak nowotwór wątroby. Natomiast o zagrożeniu rozwojem arytmii w wyniku picia alkoholu powinien pamiętać każdy. Również osoby, które nie mają problemów kardiologicznych czy nadciśnienia.

Źródła: naukawpolsce.pl

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Koncepcja sztucznej inteligencji. Głowa na niebieskim tle

Sztuczna inteligencja a spożycie alkoholu – niepokojące obserwacje

Dłoń odmawia alkoholu

Czy istnieje bezpieczne picie?

Mężczyzna siedzi na podłodze obok szklanki z alkoholem

Agata Czaja-Michaud: Sucha abstynencja to poczucie, że niepicie jest niesprawiedliwym ograniczeniem

Butelki i kieliszki alkoholu na pomarańczowym tle

Umiarkowane picie nie przedłuża życia: wyniki badań

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.