Skip to main content

Chroniczne używanie konopi a reorganizacja sieci łączności strukturalnej w mózgu

Liść marihuany w ręku na czarnym tle
2 grudnia 2024

Przewlekłe i częste stosowanie konopi, zwłaszcza codzienne, wiąże się z deficytami poznawczymi, które mogą wynikać ze zmniejszonej efektywności procesów uczenia się i pamięci. Badania wykazały, że długotrwałe stosowanie konopi wiąże się z osłabieniem pamięci globalnej, perspektywicznej, jak również natychmiastowego i opóźnionego przypominania oraz rozpoznawania wzrokowego. Te deficyty mogą być związane z wpływem konopi na strukturę mózgu.

Badania wykazały, że integralność strukturalna istoty białej (WM) u osób używających konopi jest zmieniona. Obrazowanie tensora dyfuzji (DTI) zidentyfikowało zmniejszoną integralność WM w różnych regionach mózgu użytkowników konopi w porównaniu z osobami nieużywającymi konopi. Jednakże, niektóre badania nie wykazały różnic, a inne nawet wskazały na wzrost integralności WM. Może to wynikać z różnic w populacjach, technikach obrazowania i przetwarzania danych.

Mózg to złożona sieć połączeń. Skupienie się na integralności poszczególnych szlaków WM może maskować większe różnice w strukturalnej łączności, które mogą być lepiej uchwycone za pomocą konektomiki. Konektomika to nowatorska metodologia badająca różnice w dużych skalach połączeń neuronalnych. W kontekście chorób neuropsychiatrycznych kluczowymi aspektami są integracja i segregacja sieci. Badania nad segregacją strukturalną i integracją w sieci mózgowej w kontekście używania konopi są nieliczne. Sugerują brak istotnych różnic na poziomie globalnych miar grafowych (to wskaźniki i parametry, które pozwalają na ocenę i analizę całości).

Metody badawcze

Konopie są jednymi z najczęściej używanych substancji psychoaktywnych w Stanach Zjednoczonych, gdzie ich rekreacyjne stosowanie jest legalne w 22 stanach. W 2019 roku 48,2 miliona osób (18% populacji) przyznało się do używania konopi.

W badaniu wzięło udział 113 dorosłych w wieku 25–58 lat. 53 osoby regularnie używały konopi, a 60 osób nie miało historii używania konopi. Obie grupy były porównywalne pod względem wieku, płci i rasy, jednak osoby używające konopi miały znacznie krótszy czas edukacji. Badanie skupiało się na analizie strukturalnej sieci WM z wykorzystaniem konektomiki. Oceniało zarówno całkowitą organizację sieci mózgowej, jak i charakterystykę poszczególnych modułów.

Wyniki badania

Dorośli używający konopi wykazują wyższe wartości miar segregacji w obrębie modułu podkorowego w prawej półkuli mózgu w porównaniu z osobami nieużywającymi konopi. Moduł ten obejmował takie obszary jak parahipokamp, ciało migdałowate, hipokamp, jądra podstawne i wzgórze. Co istotne, nie zaobserwowano różnic w miarach globalnych sieci.

Wnioski

Wyniki sugerują, że używanie konopi wiąże się z reorganizacją strukturalnej sieci WM, szczególnie w regionach podkorowych. Zmiany te mogą wynikać z wpływu układu endokannabinoidowego na procesy wzrostu WM. Badanie wskazuje na potrzebę dalszego zrozumienia wpływu przewlekłego używania konopi na strukturę mózgu i związane z tym konsekwencje poznawcze. Zastosowanie analizy modułów strukturalnych może dostarczyć lepszego wglądu w różnice w organizacji mózgu spowodowane przez długotrwałe używanie konopi.

Źródło:

Chronic cannabis use associated with subcortical topological reorganization of structural connectivity in adults, 2024

Zostaw swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować:

Mężczyzna podczas konsultacji z terapeutą

Testy na uzależnienie. Jak powstają, do czego służą i o czym świadczą ich wyniki

Osoba używająca aplikacji moblinej

Aplikacja mobilna dla par jako wsparcie w ograniczaniu picia – wyniki badania pilotażowego

Uśmiechnięta kobieta siedzi nad jeziorem

Jakie zaburzenia może przykrywać uzależnienie? O tym, jak ważna jest trafna diagnoza cz. 2

Mężczyzna siedzi na sofie przed laptopem

Terapia poznawczo-behawioralna online i twarzą w twarz w leczeniu uzależnienia od alkoholu

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.