
Zjawisko problemowego używania internetu staje się coraz bardziej zauważalne. Raport CBOS opublikowany w maju 2024 roku, omawia skalę i przyczyny tego zjawiska w Polsce, wskazując, kto jest najbardziej zagrożony, jak Polacy korzystają z internetu i jakie zmiany zaszły na przestrzeni lat.
Problemowe używanie internetu w Polsce
Z danych zawartych w raporcie wynika, że problemowe używanie internetu w Polsce jest nadal zjawiskiem marginalnym, choć jego zasięg rośnie. 12 tysięcy Polaków w wieku 15+ spełnia kryteria uzależnienia od internetu. Natomiast 1,7% badanych użytkowników internetu (czyli około 428 tysięcy osób) wykazuje zagrożenie problemowym używaniem internetu.
Z raportu wynika, że osoby w młodszym wieku, szczególnie młodsze kobiety, są bardziej narażone na problemowe korzystanie z internetu. Szczególnie wyraźne jest to wśród osób poniżej 18. roku życia, które korzystają z sieci w sposób problemowy.
Miejsce zamieszkania również ma znaczenie. Mieszkańcy miast, zwłaszcza dużych, wykazują wyższy poziom problemowego używania internetu niż osoby z terenów wiejskich. Jest to zjawisko związane z łatwiejszym dostępem do internetu oraz większą liczbą aktywności online, które oferują miasta.
Czas i sposób korzystania z internetu przez Polaków
Raport wskazuje, że Polacy spędzają znacznie więcej czasu online niż w przeszłości. Obecnie 83,3 proc. Polaków w wieku 15+ korzysta z internetu, co stanowi ponad 24 miliony osób. Większość z nich (70,6 proc.) korzysta z internetu codziennie lub prawie codziennie. Czas spędzany online rośnie szczególnie wśród osób po 54. roku życia, co pokazuje, że internet staje się nie tylko narzędziem pracy czy edukacji, ale i rozrywki w starszych grupach wiekowych.
Większość Polaków korzysta z internetu w sposób celowy, np. do pracy, nauki, czy załatwiania spraw codziennych. Jednak spora część użytkowników angażuje się także w aktywności, które mogą prowadzić do problemowego używania internetu.
Co Polacy robią w internecie
Polacy korzystają z internetu w bardzo różnorodny sposób. Binge-watching, czyli kompulsywne i taśmowe oglądanie filmów i seriali online, jest jednym z popularniejszych zjawisk, zwłaszcza wśród młodszych osób. 40,4 proc. osób oglądających filmy i seriale online deklaruje, że czasem angażuje się w „binge-watching”. Osoby regularnie oglądające w ten sposób są w zdecydowanej mniejszości. Jednak warto zauważyć, że może to prowadzić do problemów z równowagą między pracą a życiem osobistym.
Innymi popularnymi aktywnościami są korzystanie z mediów społecznościowych. Polacy, zwłaszcza młodsze osoby, korzystają z takich aplikacji jak Facebook, Instagram, TikTok, oraz YouTube, aby komunikować się, dzielić zdjęciami, czy oglądać treści wideo. Zjawisko to wiąże się m.in. z uzależnieniem emocjonalnym od platform społecznościowych.
Cyberseks i media społecznościowe – rosnący problem
Raport porusza również zagadnienie cyberseksu, który staje się coraz bardziej powszechny, zwłaszcza wśród młodszych użytkowników internetu. Cyberseks to aktywność, która obejmuje wszelkie formy interakcji seksualnych online, takie jak rozmowy erotyczne, wymiana zdjęć o charakterze seksualnym, czy korzystanie z platform do transmisji na żywo. Choć może to być postrzegane jako forma rozrywki, dla niektórych osób cyberseks staje się problematyczny. Osoby, które angażują się w tę aktywność, często spędzają na niej znaczną ilość czasu. To prowadzi do zaniedbywania innych aspektów życia, takich jak relacje interpersonalne czy praca.
„Cyberseks jest zjawiskiem szczególnie obecnym wśród młodszych osób, zwłaszcza mężczyzn, i może prowadzić do uzależnienia” – piszą autorzy raportu. Problemowy cyberseks staje się wyzwaniem, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy mogą nie mieć pełnej świadomości jego potencjalnych konsekwencji.
Z danych wynika, że Facebook wciąż pozostaje najbardziej popularnym portalem społecznościowym w Polsce, z którego korzysta zdecydowana większość użytkowników. Jednak aplikacje takie jak TikTok czy Snapchat zostały ocenione jako te najbardziej uzależniające.
Źródło: „Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych – edycja 2023/2024”, Fundacja CBOS przy współfinansowaniu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych oraz na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Warszawa, Maj 2024
Dodaj komentarz